Jak wiemy organizacja ślubu z tradycyjnym weselem wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. Wiele par szuka oszczędności i tym samym rezygnuje z profesjonalnego reportażu fotograficznego. Decydują się na pracę amatora lub proszą o fotografie gości weselnych.
No, a potem żałują…
Dziś spróbuję odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto przeznaczyć kilka tysięcy złotych na pracę zawodowca, a na końcu spodziewajcie się autoreklamy:P
1. DOŚWIADCZENIE.
Fotograf ślubny , który ma rozbudowane portfolio, a w nich zdjęcia wielu różnych Par Młodych ma doświadczenie w pracy nad takim reportażem.
Zna przebieg ceremonii zarówno w kościele jak i w USC – doskonale wie gdzie się ustawić, aby najlepiej pokazać najważniejsze ujęcia i sfotografować Was jak najkorzystniej.
Pomaga podczas przygotowań kierując zestresowaną świadkową, co i jak i kiedy. Potrafi rozluźnić napiętą sytuację.
Profesjonalista zdaje sobie sprawę z tego, że każde wesele ma swój własny harmonogram – pamięta, by zapoznać się z nim i pilnuje, by nie przegapić żadnego istotnego momentu! To bardzo ważne by być w odpowiednim miejscu i czasie !
2. SPRZĘT.
Każdy szanujący się fotograf ślubny zabiera ze sobą sprzęt , który nie tylko umożliwi mu pracę, ale także tzw. ‘backup’ , czyli zapasowe body, obiektywy, lampy, baterie, karty pamięci.
Tutaj nawiązujemy do pierwszego punktu – profesjonalista uczył się na błędach latami , jak nie na swoich to cudzych. Wie, że istnieje ZŁOŚLIWOŚĆ RZECZY MARTWYCH i trzeba być przygotowanym na ewentualną awarię.
Na dodatek, to nie powinien być to byle pstrykacz z Biedronki. Należy mieć ze sobą sprzęt, który pozwoli nam wykonać zdjęcia na takim samym poziomie, jakim prezentuje się w portfolio.
3. PRACA W TRUDNYCH WARUNKACH.
Nawiązując do punktu drugiego zacznę od sprzętu.
Profesjonalny fotograf posiada jasne obiektywy i body z dużym zakresem ISO oraz redukcją szumów.
Jest gotowy na pracę w ciemnych i ciasnych pomieszczeniach, o które nie trudno w przypadku starych, drewnianych kościołów- często ostatnio wybieranych przez pary młode.
Podczas zabawy tanecznej salę oświetlają zwykle jedynie dyskotekowe błyski zza konsolety dj’a / orkiestry. Profesjonalista wie o tym i używa lampy błyskowej , aby móc zamrozić ruch szalejących gości . Bez tego spodziewajcie się nieostrych bohomazów.
Dodatkowo wie jak sterować lampą, by całe zdjęcie było ładnie naświetlone, bez efektu ‘flesza’.
Zaangażowany fotograf będzie szukał okazji, by z trudnych warunków oświetleniowych wydobyć trochę artyzmu:)
4. PRACA W MIEJSCU SAKRALNYM.
Poza tym, że w kościele często spotykają Nas trudne warunki oświetleniowe jest to miejsce sakralne. Oznacza to, że musisz mieć pozwolenie od kurii, które uzyskujemy kończąc kurs liturgiczny dla fotografów.
W innym wypadku ksiądz może odmówić pozwolenia na pracę fotografa podczas Waszego ślubu, ponieważ amatorzy nie koniecznie znają zasady poruszania się w kościele.
5. PAMIĄTKA NA CAŁE ŻYCIE.
Pamiętajcie, że ten dzień już nigdy się nie powtórzy. Nie będzie szansy, by ponowne sfotografować moment przysięgi, czy pierwszego tańca.
Dodatkowo w tym dniu towarzyszą Wam takie emocje, że wielu sytuacji nie zapamiętujecie. Dzięki rzetelnemu i obszernemu reportażowi fotograficznego możecie zobaczyć wzruszenie babci na Wasz widok podczas nakładania obrączek i wiele innych momentów, których nie mogliście być świadkami. To niesamowita pamiątka na całe życie.
Piękne i udane technicznie zdjęcia ogląda się wielokrotnie. Wywołuje do albumu i prezentuje gościom.
Jeśli liczycie jedynie na swoich gości i ich zaangażowanie w dokumentowanie przebiegu uroczystości – nie bądźcie naiwni.
Po kilku głębszych telefon/aparat zostaje w torbie, a goście bawią się i nikt nie myśli nawet o robieniu zdjęć.
Jeżeli poprosicie o to kilka zaufanych osób – będziecie egoistami.
Ci goście nie chcąc Was rozczarować będą starali się jak najlepiej odegrać swoją rolę – rolę fotoreportera. Przecież to Wasi goście! Ich zadaniem powinno być wspólne świętowanie i czerpanie radości z każdego momentu tego dnia, a nie praca fotografa.
6. KOSZTA.
Wiele osób uważa, że nie stać ich na taką usługę.
Co ważne- większość fotografów pobiera zadatki, a reszta zapłaty [zdecydowanie większa] odbywa się dopiero przy odebraniu gotowego materiału, a więc 2-3 miesiące po weselu. Na fotografa możecie przeznaczyć pieniążki z prezentów od gości 🙂
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ WŁAŚNIE MNIE?!
Teraz już mniej oficjalnie, a bardziej z serduszka:
Przede wszystkim moja praca wywodzi się z pasji. Robię zdjęcia ludziom od małolata, ale fotografowanie ślubów nigdy mnie nie interesowało, ponieważ fotograf ślubny powinien być ‘niewidzialny’, a ja na pewno nie należę do tego typu osób;)
Sama nie wiem jakim cudem znalazłam się pierwszy raz w roli fotografa ślubnego, ale stało się i POKOCHAŁAM TO!
Od początku tego wyjątkowego dnia jestem z Wami i dla Was.
Dzięki wcześniejszemu spotkaniu i spisaniu umowy wiem jakie macie oczekiwania wobec mojej pracy i robię wszystko by im sprostać.
Mam kilkuletnie doświadczenie, profesjonalny sprzęt i coś czego nie ma już wielu ślubnych wyjadaczy – ZAPAŁ i CHĘĆ DO PRACY.
Wyróżniam się swoją charyzmą , poczuciem humoru, luźnym [ ale profejsonalnym ! ] podejściem do tematu i ogromnym zaangażowaniem .
Będę lawirować po parkiecie, rozbawiać Waszych gości i fotografować ich roześmiane buzie:)
Wesele to czas radości, więc weselmy się wszyscy – łącznie z obsługą !
Z takim nastawieniem przyjeżdżam do pracy dla Was<3